Nu går jag på semester efter en händelserikt intensiv och bitvis ganska stressig vårtermin, men avrundar den på bästa humör genom att tipsa om min andra vetenskapliga artikel:
”Att skydda barnet från allt oskönt. Bedömningar av barn- och ungdomslitteratur i svensk biblioteksfackpress, 1903-1940”, publicerad i Barnelitterært forskningstidskrift och fritt tillgänglig via open access 🥳
Tidigare under våren har jag också fått en essä publicerad i Tidskrift för litteraturvetenskap, på temat litteratur och motstånd, som genast fick mig att tänka på en anekdot om min mormors barndoms-smygläsning. Även den texten finns ute i världen, helt öppet och fritt: ”Boken i byrålådan. Läsning som motstånd och motstånd mot läsning.”
Förutom ett antal vetenskapliga artiklar på temat AI ryms också två andra essäer i samma nummer av TFL: Elisabeth Hjorths ”Underskrift. Att skriva i skuggan av ett folkmord” och Ann Steiners ”Do writoids dream of electric literature?”

